Suni çim çit paneller, suni bahçe çimleri, suni çim paneller, suni spor sahası çimiÜcretsiz Fiyat Teklifi Al

Menü

Yapay Çim Çit Panel Kullanımının Bahçeniz İçin Faydaları?

19 Mayıs 2021

Günümüzde etrafımıza baktığımızda birçok alanda bu yapay çimlerin kullanıldığı görülür. Spor sahalarında, kafe, restoran bahçelerinde, teras ve balkonlarda, dış mekan duvarı kaplamada sıklıkla karşımıza çıkar. Her alan için kullanılan ürün içeriği farklıdır. Özellikle halı saha diye tabir edilen spor alanlarında doğal çim hem bakımı hem de deformasyon süreci çok kısa olduğu için kullanılmaz. Onun yerine yapay çim kullanımı tercih edilir. Bahçelerde ise kullanım alanları daha fazladır. Sadece zeminde değil, bahçenin etrafında bulunan duvar ve çitlerde de yapay çim duvar panelleri uygulaması yapılır. Böylelikle hem görünüm olarak güzel bir estetik kazandırılır, hem de elde edilen katman dekoratif bir özellik katar.

 

Yapay Çim Nedir?

Yapay çim; çim halı ve çim çit olarak iki farklı yapıda kullanılabilir. Bakımı kolay olan, uzun ömürlü ve doğal çimden hiçbir farkı olmayan yapay çim iç ve dış mekanlarda kullanılır. Sağlığa zarar vermeyen materyallerden imal edilen bu ürünler dayanıklı malzemelerden üretilir. Zemin kaplama malzemeleri içerisinde halı dokumaya benzer bir şekilde istenilen renkte üretilebilir. Genelde tercih edilen yeşil görünümlü çim şeklidir. İçeriğinde kullanılan iplikler özel olduğu için gerçek çimden hiçbir farkı yoktur.

 

Yapay Çim Çitler Neden Tercih Edilir?

-

Yeşilin insan üzerindeki olumlu etkileri bilinen bir gerçektir. Bahçeli evleri olan kişiler etraflarında yeşil görünümünün sürekli olarak kalmasını ister. Bunun içinde çeşitli yollara başvurur. Yapay çimler sadece çim halı olarak değil, bulunduğunuz evin, bahçenin sınırlarını belirlemek adına yapay çim çit olarak da kullanabilirsiniz. Böylelikle görsel olarak da güzel bir görünüm ile evinizin sınırını çizmiş olursunuz. Peyzaj dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilir. Bunun nedeni ise birkaç başlık ile belirtilebilir.

 • Yapay çim dayanıklıdır.
 • Yapay çim ekstra bakım gerektirmez. Normal bir halı yıkar gibi temizlenebilir özelliği vardır.
 • Yapay çim maliyeti doğal çime göre daha avantajlıdır.
 • Yapay çim güneş ışığına ihtiyaç duymaz.
 • Aldığı güneş ışınları etki ile yapay çimlerin renginde solma, sararma ve kuruma olmaz.
 • Çok sulama gerektirmez. Sadece çok sıcak havalarda soğutmak için hafif ıslatmak yeterlidir.
 • Spor sahalarında kullanılanlara 6 aylık periyodik bakımlarda kullanılan granül maddesi dışında ekstra bir maliyet harcaması söz konusu değildir.

 

Yapay Çim Çit Çeşitleri

Doğal çim rengi yeşil olmakla beraber yapay çim seçiminizde farklı renk talepleri karşılanabilir. Bahçelerde, duvarlarda, çit yapımında, spor sahalarında kullanılabilecek olan yapay çimler için sadece yeşil rengi seçmek gibi bir durum söz konusu değildir. Çeşit olarak boyut, kalınlık ve renk ayrımına göre değişiklikler söz konusudur. Sağlığa zararlı olmayan ve kaliteli özel dokuma iplikleri kullanılmış olan yapay çimleri tercih etmek her zaman için faydalı olur.

 

Yapay Çim Özellikleri

Kullanım avantajlarının çok fazla olması nedeni ile bahçe dekorasyonlarında, peyzaj uygulamalarında sıklıkla tercih edilen yapay çimin kendine has özellikleri vardır. Yapay çimler dayanıklılığı açısından ön plandadır. Uzun yıllar boyunca kullanım ömrü vardır. Bunun dışında güneş ışığına ihtiyaç duymadığı için sadece açık alanlarda değil kapalı alanlarda tercih edilebilir. Temizliğini yapmak ise çok kolaydır. Normal halı mantığında süpürülüp temizlenebilir. Bakteri ve böcek oluşumunu engelleyen özelliğe sahip malzemeler ile imal edilir. Mevsimsel hava şartlarında oluşabilecek her türlü oluşuma karşı dayanıklılığını korur. Ekstra bir bakıma ihtiyacı olmadığı için herkes tarafından ve her yerde çok rahatlıkla kullanılır.

 

Yapay Çim ve Doğal Çim Arasındaki Farklar

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere yapay çim ve doğal çim arasında oluşan en büyük fark birinin doğal yetişmesi diğerinin ise insan gücü ile yapılmasıdır. Yapay çim kullanım avantajı nedeni ile daha fazla tercih edilir. Karşılıklı olarak farklarını değinmek istendiğinde oluşan tablo şu şekildedir.

 • Yapay çimin bakımı için ekstra çaba sarf etmeye gerek yoktur. Doğal çim ise canlı bitki türlerine uygulanan bakımların hepsini ister.
 • Yapay çimi sulamaya gerek yoktur. Doğal çim sulama ister.
 • Yapay çim dayanıklıdır. Doğal çim ise dış etkenler sebebiyle çabuk deforme olabilir.
 • Yapay çim için ekstra bir güneş ışığına gerek yoktur. Doğal çim açık alanlarda güneşe ihtiyaç duyar.
 • Yapay çim için sadece ilk alınırken bir maliyet söz konusu olur. Doğal çimde sürekli maliyet gerektiren süreçler oluşur. (Bakım, toprak, ilaçlama gibi)
 • Yapay çim kullanım süresi doğal çime oranla en az 4-5 katı yıla eşittir.

 

Yapay Çim Her Yerde Kullanılır Mı?

-

Çim görüntüsü olması istenilen her yerde yapay çim kullanılabilir. Doğal bir görünüm elde edilerek bahçe dekorasyonları, duvar örme, çit çekme, açık spor alanları, kapalı spor sahaları gibi zeminde hem görünüm hem de yumuşaklık oluşması açısından tercih edilir. Kullanımı son derece kolay ve basit olduğu için kafe, restoran tarzı alanlar da dekorasyonlarında kullanmaya başlamıştır. Evlerde terasında ya da balkonunda ekstra bir yeşil görünüm tercih edenler ya da duvarlarında bir seperatör görünümü oluşturmak isteyenlerinde tercih edebileceği bir üründür.

 

Yapay Çim Fiyatları

Yapay çim fiyatları kullanılan sentetik ve çim görünümlü iplik kalitesine ve dokuma sıklığına göre değişir. Yapay çim yapılmasını istediğiniz alan ile ilgili ayrıntıları çok iyi bir şekilde bildirmeniz gerekir. Bunun nedeni bahçeler ile spor sahaları için kullanılacak olan malzemelerin ayrı olmasından kaynaklanır. Piyasa şartlarında dalgalı fiyatların olduğu görülür. Dayanıklı, kanserojen madde içermeyen, geri dönüşümü olabilen ve çevre dostu olan malzemelerden üretilmiş olanları tercih etmek gerekir. Doğal çime göre maliyet açısından çok daha uygun fiyatlarda ürün satın alımı yapmak mümkündür. Alacağınız ürün metrekare ve uygulanacak alanda kullanılması gereken kalınlığa göre değişkenlik gösterir. Sadece ilk alımda belli bir fiyat ödemesi yapar, sonrasında ekstra bir maliyet ile karşılaşmazsınız. Sizde projelerinizde, spor alanlarınızda ya da evinizin özel alanlarında yapay çim ve yapay çim çit ürünlerimiz hakkında bilgi almak istiyorsanız wallgrass.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


19 Mayıs 2021

Sosyal Medyada Paylaş

Ücretsiz Fiyat Teklifi Al